Don’t have a business email? Click here!
Recessed Downlight vs Spotlight: Which Is Better for Your Commercial Lighting Project?
Introduction
When it comes to commercial lighting, two of the most commonly used fixtures are recessed downli...
Power: 12W/15W
Cut-out: 75x75mm
Beam angle: 15°/24°/36°/55°
CCT: 2700K/3000K/3500K/4000K
Color: White / Black / Custom
Installation: Recessed

Don’t have a business email? Click here!
Don’t have a business email? Click here!
| Model | SD041075S |
|---|---|
| Power | 12W, 15W |
| Beam Angle | 15°, 24°, 36°, 55° |
| Cut-Out | 75x75mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 82×82×H111mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 960lm/1200lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Csting Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP54 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 300mA/350mA |























| Model | SD8271125R |
|---|---|
| Power | 25W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | Φ125mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ136×H83mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 2000lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Csting Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP65 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 600mA |
| Model | SD8292145S |
|---|---|
| Power | 45W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | 145x145mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 168×168×H179mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 3600lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 1050mA |
| Model | SD8031080S |
|---|---|
| Power | 10Wx2 |
| Beam Angle | 15/24/36/45° |
| Cut-Out | 80×155mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 90×170×H86mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 700lmx2 |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 250mAx2 |
| Model | SD8032100S |
|---|---|
| Power | 15W |
| Beam Angle | 15/24/36/45° |
| Cut-Out | 100×190mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 115×210×H105mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 1000lmx2 |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 350mAx2 |
| Model | SD011040HR-C |
|---|---|
| Power | 6W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/50° |
| Cut-Out | Φ40mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ45xH40.5mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 400LM |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Spray Painting |
| Material | Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP54 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 150mA |

We will send the files to you within 24 hours!Don't have a business email? Click here!