Don’t have a business email? Click here!
Types of Lighting Fixtures and Applications of Lighting Fixtures
Definition of Led Lighting
LED (Light Emitting Diode) lighting is a solid-state lighting device based on semi...
Power: 45W
Cut-out: 145x145mm
Beam angle: 15°/24°/36°/55°
CCT: 2700K/3000K/3500K/4000K
Color: White / Black / Custom
Installation: Recessed

Don’t have a business email? Click here!
Don’t have a business email? Click here!
| Model | SD8292145S |
|---|---|
| Power | 45W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | 145x145mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 168×168×H179mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 3600lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 1050mA |








| Model | SD043068RL |
|---|---|
| Power | 8W |
| Beam Angle | Wall Wash |
| Cut-Out | Φ68mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ110xH66mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 480LM |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 180mA |
| Model | SG80515037S |
|---|---|
| Power | 35W |
| Beam Angle | 24°/30°/45° |
| Cut-Out | 403x37mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 411x45x50mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 3200lm |
| LED | Origin Bridgelux 3535 |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 42-48V 700mA |
| Model | SG80505037S-S |
|---|---|
| Power | 12W |
| Beam Angle | 24°/30°/45° |
| Cut-Out | / |
| Installation | Surface Mounted |
| Dimension | 136x35x70mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 900LM |
| LED | Origin Bridgelux 3535 |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 12-18V 700mA |
| Model | SD012040R-S |
|---|---|
| Power | 2W |
| Beam Angle | 15°/24°/36° |
| Cut-Out | Φ40mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ45xH19.5mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 100LM |
| LED | Origin Bridgelux SMD |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Spray Painting |
| Material | Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 2-4V 350mA |
| Model | SD8033120S |
|---|---|
| Power | 3x25W |
| Beam Angle | 15/24/36/45° |
| Cut-Out | 120×340mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 145×370×H129mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 2100lmx3 |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 600mAx3 |

We will send the files to you within 24 hours!Don't have a business email? Click here!