Har du ingen e-postadress för ditt företag? Klicka här!
Låt oss bli färgstarka
36 färger
Specialfärger - Feta färger
Färg har ett avgörande inflytande på effekten av rum och arkitektur. Deras uppgift är att komplettera och fullborda den arkitektoniska visionen. Det är därför vi erbjuder livfulla färgalternativ för att ge högsta möjliga kreativa frihet att passa din design.
SUNMEs mest populära produktlinjer inkluderar diskreta klassiska färger, starka färgklickar och speciella juvelfärger av guld och brons.
Detaljer om specialfärger
För att kunna erbjuda våra kunder största möjliga designfrihet kan vi nu beställa stora mängder av våra produkter i en utökad färgskala. Våra specialfärger är tillgängliga mot en liten tilläggsavgift. Vänligen räkna med något längre leveranstid. Alla detaljer om tillgänglighet av färgvarianter och villkor kan kontaktas härifrån.
Har du ingen e-postadress för ditt företag? Klicka här!
Klassiska färger

RAL 9003
signal vit

RAL 9010
rent vit

RAL 9016
trafik vit

RAL 9002
grå vit

RAL 085 80 10
sammet beige

RAL 7044
siden grå

RAL 9006
vit aluminium

RAL 9007
grå aluminium

RAL 9023
mörk pärlgrå

RAL 7048
pärlemor mus grå

RAL 1035*
brons/pärla beige

RAL 7022
umbra grå

RAL 8014
sepiabrunt

RAL 9004
signal svart

RAL 9005
Jet Black

RAL 330-M*
koppar

RAL 260-M*
guldstoft

RAL 080 60 30*
mässing guld
Trendfärger

RAL 230 60 10
kungsfiskare grå

RAL 7000
ekorre grå

RAL 5014
duva blå

RAL 5005
signal blå

RAL 5018
turkosblå

RAL 6027
ljusgrön

RAL 6019
pastellgrön

RAL 6018
gulgrön

RAL 100 50 20
grön hackspett oliv

RAL 050 40 40
madeira brun

RAL 3015
ljusrosa

RAL 3014
antikrosa

RAL 2002
vermillion

RAL 3016
korallröd

RAL 2000
gul orange

RAL 1032
kvastgul

RAL 1018
zinkgul

RAL 1016
svavelgul
FÄRGSTARKA PRODUKTFAMILJER
LETGO 75 Väggtvätt Fast / Trim
| Modell | SD043075R |
|---|---|
| Kraft | 8W |
| Strålningsvinkel | Väggtvätt |
| Utskuren | Φ75mm |
| Installation | Inbyggd |
| Dimension | Φ83xH68mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Ljusflöde | 480LM |
| LED | Ursprung Bridgelux COB |
| Färg | Vit / Svart / Anpassad |
| Ytfinish | Pulverlackering |
| Material | Aluminium för pressgjutning |
| IP-hastighet | IP20 |
| Ingångsspänning | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 180mA |
ORO 130 IP54 Square / Surface Down Light
| Modell | SS811130S |
|---|---|
| Kraft | 35W |
| Strålningsvinkel | 24°/40°/55° |
| Utskuren | / |
| Installation | Ytmonterad |
| Dimension | 130×130×H140mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Ljusflöde | 2600lm |
| LED | Ursprung Bridgelux COB |
| Färg | Vit / Svart / Anpassad |
| Ytfinish | Pulverlackering |
| Material | Gjuten aluminium |
| IP-hastighet | IP54 |
| Ingångsspänning | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 850mA |
SARA 30 2W SMD Fast
| Modell | SD011030R-S |
|---|---|
| Kraft | 2W |
| Strålningsvinkel | 15°/24°/36° |
| Utskuren | Φ30mm |
| Installation | Inbyggd |
| Dimension | Φ34xH23mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Ljusflöde | 100LM |
| LED | Ursprung Bridgelux SMD |
| Färg | Vit / Svart / Anpassad |
| Ytfinish | Sprutmålning |
| Material | Aluminium |
| IP-hastighet | IP20 |
| Ingångsspänning | AC220-240V |
| Vf & If | 2-4V 350mA |
Tenso 100 Twin / In & Out / Spotlight
| Modell | SD8032100S |
|---|---|
| Kraft | 15W |
| Strålningsvinkel | 15/24/36/45° |
| Utskuren | 100×190 mm |
| Installation | Inbyggd |
| Dimension | 115×210×H105mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Ljusflöde | 1000lmx2 |
| LED | Ursprung Bridgelux COB |
| Färg | Vit / Svart / Anpassad |
| Ytfinish | Pulverlackering |
| Material | Gjuten aluminium |
| IP-hastighet | IP20 |
| Ingångsspänning | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 350mAx2 |
DUNK 100 Antireflexreflektor / 43W / In-track
| Modell | ST5201W |
|---|---|
| Kraft | 43W |
| Strålningsvinkel | 15°/24°/36°/55° |
| Utskuren | / |
| Installation | 3-fas / 1-fas |
| Dimension | Φ100 x 130 mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | 90Ra/95Ra |
| Ljusflöde | 3900lm |
| LED | Ursprung Bridgelux COB |
| Färg | Vit / Svart / Anpassad |
| Ytfinish | Pulverlackering |
| Material | Aluminium för pressgjutning |
| IP-hastighet | IP20 |
| Ingångsspänning | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 1050mA |
NEBULA 15 Ytmonterad linjär rasterlampa
| Modell | SG80515037S-S |
|---|---|
| Kraft | 35W |
| Strålningsvinkel | 24°/30°/45° |
| Utskuren | / |
| Installation | Ytmonterad |
| Dimension | 403x35x70mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Ljusflöde | 3200LM |
| LED | Ursprung Bridgelux 3535 |
| Färg | Vit / Svart / Anpassad |
| Ytfinish | Pulverlackering |
| Material | Gjuten aluminium |
| IP-hastighet | IP20 |
| Ingångsspänning | AC220-240V |
| Vf & If | 42-48V 700mA |
DUNK 80 ZOOM PRO / 25W / In-track
| Modell | ST5181W |
|---|---|
| Kraft | 25W |
| Strålningsvinkel | Formbar |
| Utskuren | / |
| Installation | 3-fas / 1-fas |
| Dimension | Φ80 x L172mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | 80Ra/90Ra |
| Ljusflöde | 1300lm |
| LED | Ursprung Bridgelux COB |
| Färg | Vit / Svart / Anpassad |
| Ytfinish | Pulverlackering |
| Material | Aluminium för pressgjutning |
| IP-hastighet | IP20 |
| Ingångsspänning | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 600mA |
SAW 80 Down Light fast / infälld
| Modell | SD8071080R |
|---|---|
| Kraft | 12W |
| Strålningsvinkel | 30°/45° |
| Utskuren | Φ80mm |
| Installation | Inbyggd |
| Dimension | Φ96×H75mm |
| CCT | 3000K, 4000K, 6000K |
| CRI | 80Ra, 90Ra |
| Ljusflöde | 960lm |
| LED | Ursprung Bridgelux COB |
| Färg | Vit / Svart / Anpassad |
| Ytfinish | Pulverlackering |
| Material | Aluminium för pressgjutning |
| IP-hastighet | IP20 |
| Ingångsspänning | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 300mA |
PREMIUN 68 Down Light Justerbar / Trimless
| Modell | SD052068RL |
|---|---|
| Kraft | 12W, 8W |
| Strålningsvinkel | 15°, 24°, 36°, 55° |
| Utskuren | Φ68mm |
| Installation | Inbyggd |
| Dimension | Φ110×H79mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Ljusflöde | 640lm-960lm |
| LED | Ursprung Bridgelux COB |
| Färg | Vit / Svart / Anpassad |
| Ytfinish | Pulverlackering |
| Material | Aluminium för pressgjutning |
| IP-hastighet | IP20/IP54 |
| Ingångsspänning | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 200mA/300mA |
75 Spotlight Justerbar / Trim
| Modell | SD044075R |
|---|---|
| Kraft | 25W |
| Strålningsvinkel | 15°/24°/36°/55° |
| Utskuren | Φ75mm |
| Installation | Inbyggd |
| Dimension | Φ83xH112mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Ljusflöde | 2200LM |
| LED | Ursprung Bridgelux COB |
| Färg | Vit / Svart / Anpassad |
| Ytfinish | Pulverlackering |
| Material | Gjuten aluminium |
| IP-hastighet | IP20 |
| Ingångsspänning | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 600mA |
TANGO 68 Track Light / 20W / Inbyggd
| Modell | ST3321 |
|---|---|
| Kraft | 20W |
| Strålningsvinkel | 15°/24°/36°/55° |
| Utskuren | / |
| Installation | 3-fas / 1-fas |
| Dimension | Φ68×L180mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | 80Ra/90Ra |
| Ljusflöde | 1800lm |
| LED | Ursprung Bridgelux COB |
| Färg | Vit / Svart / Anpassad |
| Ytfinish | Pulverlackering |
| Material | Aluminium för pressgjutning |
| IP-hastighet | IP20 |
| Ingångsspänning | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 500mA |
DUNK 100 Liten spridningsvinkel / 25W / In-track
| Modell | ST5231W |
|---|---|
| Kraft | 25W |
| Strålningsvinkel | 10°/24°/36° |
| Utskuren | / |
| Installation | 3-fas / 1-fas |
| Dimension | Φ100×L87mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | 90Ra/95Ra |
| Ljusflöde | 2000lm |
| LED | Ursprung Bridgelux COB |
| Färg | Vit / Svart / Anpassad |
| Ytfinish | Pulverlackering |
| Material | Aluminium för pressgjutning |
| IP-hastighet | IP20 |
| Ingångsspänning | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 600mA |
