Don’t have a business email? Click here!
What is a Beam Angle in Lighting?
When choosing lighting fixtures for any space, brightness and color temperature are key considerations. Howeve...
Power:8W
Cut-out: /
Beam angle: 15°/36°/55°
CCT: 2700K/3000K/3500K/4000K
Color: White / Black / Custom
Installation: Surface Mounted

Don’t have a business email? Click here!
Don’t have a business email? Click here!
| Model | SS815072S |
|---|---|
| Power | 8W |
| Beam Angle | 15°/36°/55° |
| Cut-Out | / |
| Installation | Surface Mounted |
| Dimension | 72×72×H75mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 700LM |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 180mA |






| Model | SG80301100R |
|---|---|
| Power | 20W |
| Beam Angle | 20/24/36/45° |
| Cut-Out | Φ100mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ90×H95mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 1600lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 500mA |
| Model | SD044068RL |
|---|---|
| Power | 8W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | Φ68mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ110xH68mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 720LM |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 180mA |
| Model | SD8201060R |
|---|---|
| Power | 15W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | Φ60mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ67xH93mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 1200lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 350mA |
| Model | SG80501037S-A |
|---|---|
| Power | 3W |
| Beam Angle | 24°/30°/45° |
| Cut-Out | 53x50mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 59x59x58mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 180LM |
| LED | Origin Bridgelux 3535 |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 2-4V 700mA |
| Model | SD8201055RL |
|---|---|
| Power | 12W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | Φ55mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ80xH90mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 960lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 300mA |

We will send the files to you within 24 hours!Don't have a business email? Click here!