Don’t have a business email? Click here!
Black Track Lighting Fixtures Guide Featuring Modern Adjustable LED Designs
What is Black Track Lighting
Track lighting is a versatile lighting system featuring a continuous track mount...
Power: 8W/12W
Cut-out:Φ70mm
Beam angle: 15°/24°/36°/55°
CCT: 2700K/3000K/3500K/4000K
Color: White / Black / Custom
Installation: Recessed

Don’t have a business email? Click here!
Don’t have a business email? Click here!
| Model | ST3023 |
|---|---|
| Power | 12W, 8W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | Φ70mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ54xH130mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 640LM/960LM |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 180mA/300mA |








| Model | SD051068R |
|---|---|
| Power | 12W, 8W |
| Beam Angle | 15°, 24°, 36°, 55° |
| Cut-Out | Φ68mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ75×H75mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 640lm-960lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP54 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 200mA/300mA |
| Model | ST6141W |
|---|---|
| Power | 20W, 30W |
| Beam Angle | 90° |
| Cut-Out | / |
| Installation | 3-phase / 1-phase |
| Dimension | 33×33xL800mm |
| CCT | 2700K/3000K/4000K/5000K/6500K |
| CRI | RA80, RA90 |
| Luminous Flux | 20W @930 1300lm 65lm/W(S) 30W @930 1800lm 60lm/W(S) 20W @940 1800lm 90lm/W(H) 20W @930 1700lm 85lm/W(H) 30W @940 2500lm 85lm/W(H) 30W @930 2400lm 80lm/W(H) |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 500/750mA |
| Model | ST3361W |
|---|---|
| Power | 20W |
| Beam Angle | 9°-42° |
| Cut-Out | / |
| Installation | 3-phase / 1-phase |
| Dimension | Φ68×L150mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | 80Ra/90Ra |
| Luminous Flux | 1200lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 500mA |
| Model | SS815170R |
|---|---|
| Power | 32W |
| Beam Angle | 24°/34°/60° |
| Cut-Out | / |
| Installation | Surface Mounted |
| Dimension | Φ170×H170mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 3200LM |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 800mA |
| Model | ST3321 |
|---|---|
| Power | 20W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | / |
| Installation | 3-phase / 1-phase |
| Dimension | Φ68×L180mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | 80Ra/90Ra |
| Luminous Flux | 1800lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 500mA |

We will send the files to you within 24 hours!Don't have a business email? Click here!