Don’t have a business email? Click here!
What Is Flickering?Main Causes and Solutions for LED Flickering
Have you noticed your LED flickering? Luckily, fixing this issue should be simple; common causes include bad d...
Power: 8W
Cut-out:Φ70mm
Beam angle: 15°/24°/36°/55°
CCT: 2700K/3000K/3500K/4000K
Color: White / Black / Custom
Installation: Recessed

Don’t have a business email? Click here!
Don’t have a business email? Click here!
| Model | ST3023D |
|---|---|
| Power | 8W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | Φ70mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ54xH100mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 640LM |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 180mA |








| Model | SG80302080S |
|---|---|
| Power | 2x12W |
| Beam Angle | 15/24/36/45° |
| Cut-Out | 80×155mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 90×170×H95mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 850lmx2 |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 300mAx2 |
| Model | SS811113S |
|---|---|
| Power | 28W |
| Beam Angle | 27°/31°/40°/50° |
| Cut-Out | / |
| Installation | Surface Mounted |
| Dimension | 113×113×H120mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 2200lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP54 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 700mA |
| Model | SS815170R |
|---|---|
| Power | 32W |
| Beam Angle | 24°/34°/60° |
| Cut-Out | / |
| Installation | Surface Mounted |
| Dimension | Φ170×H170mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 3200LM |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 800mA |
| Model | SD052068R |
|---|---|
| Power | 12W, 8W |
| Beam Angle | 15°, 24°, 36°, 55° |
| Cut-Out | Φ68mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ75×H79mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 640lm-960lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP54 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 200mA/300mA |
| Model | ST6121W |
|---|---|
| Power | 20W, 30W |
| Beam Angle | 15°/24°/36° |
| Cut-Out | / |
| Installation | 3-phase / 1-phase |
| Dimension | 33×33xL800mm |
| CCT | 2700K/3000K/4000K/5000K/6500K |
| CRI | RA80, RA90 |
| Luminous Flux | 20W @940 2200lm 110lm/W 20W @930 2000lm 100lm/W 30W @940 3100lm 105lm/W 30W @930 2900lm 95lm/W |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 24-36V 600/900mA |

We will send the files to you within 24 hours!Don't have a business email? Click here!