Don’t have a business email? Click here!
Top Commercial Lighting Manufacturers 2025 LED Efficiency and Features Guide
What is Commercial Lighting and Why It Matters
When you think about lighting in office building...
Power: 35W
Cut-out: 403x37mm
Beam angle: Wall Wash
CCT: 2700K/3000K/3500K/4000K
Color: White / Black / Custom
Installation: Recessed

Don’t have a business email? Click here!
Don’t have a business email? Click here!
| Model | SG80515037S-W |
|---|---|
| Power | 35W |
| Beam Angle | Wall Wash |
| Cut-Out | 403x37mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 411x45x50mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 1800LM |
| LED | Origin Bridgelux SMD |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 700mA |




| Model | SD8271165S |
|---|---|
| Power | 45W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | 165x165mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 180×180×H109mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 3600lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Csting Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP65 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 1050mA |
| Model | SD8031100R |
|---|---|
| Power | 15W |
| Beam Angle | 15/24/36/45° |
| Cut-Out | Φ100mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ110×H105mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 1000lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 350mA |
| Model | SD042075SL |
|---|---|
| Power | 12W, 8W |
| Beam Angle | 15°, 24°, 36°, 55° |
| Cut-Out | 75x75mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 110×110×H93mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 640lm-960lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Csting Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP54 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 200mA/300mA |
| Model | SD011030HR-S |
|---|---|
| Power | 3W |
| Beam Angle | 15°/24°/36° |
| Cut-Out | Φ30mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ34xH34.5mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 180LM |
| LED | Origin Bridgelux SMD |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Spray Painting |
| Material | Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 2-4V 700mA |
| Model | SG80515037S-S |
|---|---|
| Power | 35W |
| Beam Angle | 24°/30°/45° |
| Cut-Out | / |
| Installation | Surface Mounted |
| Dimension | 403x35x70mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 3200LM |
| LED | Origin Bridgelux 3535 |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 42-48V 700mA |

We will send the files to you within 24 hours!Don't have a business email? Click here!