Don’t have a business email? Click here!
Top 10 Commercial Lighting Manufacturers
As a business owner, you must understand the importance of cost investment. Commercial lighting is the best ch...
SS811095RH
Power: 20W
Cut-out:/
Beam angle: 20°/40°
CCT: 2700K/3000K/3500K/4000K
Color: White / Black / Custom
Installation: Surface Mounted

Don’t have a business email? Click here!
Don’t have a business email? Click here!
| Model | SS811095RH |
|---|---|
| Power | 20W |
| Beam Angle | 20°/40° |
| Cut-Out | / |
| Installation | Surface Mounted |
| Dimension | Φ95×H152mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 1600lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP54 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 500mA |




| Model | SG80510037S-W |
|---|---|
| Power | 22W |
| Beam Angle | Wall Wash |
| Cut-Out | 272x37mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 279x45x50mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 1100LM |
| LED | Origin Bridgelux SMD |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 700mA |
| Model | SD044075R |
|---|---|
| Power | 15W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | Φ75mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ83xH90mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 1350LM |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 350mA |
| Model | SC6082115R-R |
|---|---|
| Power | 35W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/60° |
| Cut-Out | Φ115-125mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ138×H105mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 3100lm / 3500lm(HE) |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 800mA |
| Model | SG80301080S |
|---|---|
| Power | 12W |
| Beam Angle | 15/24/36/45° |
| Cut-Out | 80×80mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 90×90×H95mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 850lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 300mA |

We will send the files to you within 24 hours!Don't have a business email? Click here!