Don’t have a business email? Click here!
The Best LED Recessed Lighting Fixtures for Commercial Spaces: Key Considerations and Tips
In today’s fast-paced and ever-evolving commercial landscape, the right lighting is crucial for creating funct...
Power:23W
Cut-out: /
Beam angle: 20°/40°/55°
CCT: 2700K/3000K/3500K/4000K
Color: White / Black / Custom
Installation: Surface Mounted

Don’t have a business email? Click here!
Don’t have a business email? Click here!
| Model | SS815130R |
|---|---|
| Power | 23W |
| Beam Angle | 20°/40°/55° |
| Cut-Out | / |
| Installation | Surface Mounted |
| Dimension | Φ130×H130mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 2500LM |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 600mA |






| Model | SD043075R |
|---|---|
| Power | 8W |
| Beam Angle | Wall Wash |
| Cut-Out | Φ75mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ83xH68mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 480LM |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 180mA |
| Model | SD8201055RL |
|---|---|
| Power | 12W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | Φ55mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ80xH90mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 960lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 300mA |
| Model | SD042068R |
|---|---|
| Power | 12W, 15W |
| Beam Angle | 15°, 24°, 36°, 55° |
| Cut-Out | Φ68mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ75×H102mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 960lm/1200lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Csting Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP65 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 300mA/350mA |
| Model | SG80502037S-A |
|---|---|
| Power | 6W |
| Beam Angle | 24°/30°/45° |
| Cut-Out | 82x50mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 88x59x50mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 360LM |
| LED | Origin Bridgelux 3535 |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 4-8V 700mA |
| Model | SD8271145S |
|---|---|
| Power | 35W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | 145x145mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 158×158×H96mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 2800lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Csting Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP65 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 800mA |

We will send the files to you within 24 hours!Don't have a business email? Click here!