Don’t have a business email? Click here!
Flickering LED Lights Causes and Easy Fixes Guide
Understanding LED Flickering in Commercial Lighting
Common causes of flickering in downlights, spotlights, an...
Power:32W
Cut-out: /
Beam angle: 24°/34°/60°
CCT: 2700K/3000K/3500K/4000K
Color: White / Black / Custom
Installation: Surface Mounted

Don’t have a business email? Click here!
Don’t have a business email? Click here!
| Model | SS815170R |
|---|---|
| Power | 32W |
| Beam Angle | 24°/34°/60° |
| Cut-Out | / |
| Installation | Surface Mounted |
| Dimension | Φ170×H170mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 3200LM |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 800mA |






| Model | SD8141215R |
|---|---|
| Power | 30W |
| Beam Angle | 90° |
| Cut-Out | Φ215mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ230×H72mm |
| CCT | 3000K, 4000K, 6000K |
| CRI | 80Ra, 90Ra |
| Luminous Flux | 2400lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 700mA |
| Model | SC6082100R-L |
|---|---|
| Power | 25W |
| Beam Angle | 24°/30°/40° |
| Cut-Out | Φ100mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ110×H90mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 2450lm / 2700lm(HE) |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 600mA |
| Model | ST3321W |
|---|---|
| Power | 30W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | / |
| Installation | 3-phase / 1-phase |
| Dimension | Φ68×L180mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | 80Ra/90Ra |
| Luminous Flux | 2700lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 700mA |
| Model | SD8141145R |
|---|---|
| Power | 18W |
| Beam Angle | 90° |
| Cut-Out | Φ145mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ159×H60mm |
| CCT | 3000K, 4000K, 6000K |
| CRI | 80Ra, 90Ra |
| Luminous Flux | 1440lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 450mA |

We will send the files to you within 24 hours!Don't have a business email? Click here!