Don’t have a business email? Click here!
What is UGR?
What does UGR mean?
UGR stands for Unified Glare Rating (UGR), is a calculation method to evaluate the glare ...
ST3101
Power: 15W
CCT: 2700K/3000K/3500K/4000K
Beam angle: 15°/24°/36°/55°
Color: White / Black / Custom
Installation: 3-phase / 1-phase
Cut-out:/

Don’t have a business email? Click here!
Don’t have a business email? Click here!
| Model | ST3101 |
|---|---|
| Power | 15W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | / |
| Installation | 3-phase / 1-phase |
| Dimension | Φ60×L148mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | 80Ra/90Ra |
| Luminous Flux | 1200lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 350mA |












| Model | SD8071185R |
|---|---|
| Power | 40W |
| Beam Angle | 15°/24°/45° |
| Cut-Out | Φ185mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ197×H140mm |
| CCT | 3000K, 4000K, 6000K |
| CRI | 80Ra, 90Ra |
| Luminous Flux | 3200lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 900mA |
| Model | SD042075R |
|---|---|
| Power | 12W, 15W |
| Beam Angle | 15°, 24°, 36°, 55° |
| Cut-Out | 75x75mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 82×82×H115mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 960lm/1200lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Csting Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP54 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 300mA/350mA |
| Model | SS815110S |
|---|---|
| Power | 20W |
| Beam Angle | 24°/32°/55° |
| Cut-Out | / |
| Installation | Surface Mounted |
| Dimension | 111×111×H110mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 2000LM |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 500mA |
| Model | SS811095RH |
|---|---|
| Power | 20W |
| Beam Angle | 20°/40° |
| Cut-Out | / |
| Installation | Surface Mounted |
| Dimension | Φ95×H152mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 1600lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP54 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 500mA |

We will send the files to you within 24 hours!Don't have a business email? Click here!