Don’t have a business email? Click here!
How to choose recessed downlight for retail store
The recessed downlight plays an important role in the lighting design of retail stores. It can provide uniform...
Power: /
Cut-out: Φ68mm
Beam angle: /
CCT: /
Color: White / Black / Custom
Installation: Recessed

Don’t have a business email? Click here!
Don’t have a business email? Click here!
| Model | SD042068R-MR16 |
|---|---|
| Power | / |
| Beam Angle | / |
| Cut-Out | Φ68mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ75×H52mm |
| CCT | / |
| CRI | / |
| Luminous Flux | / |
| LED | / |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP54 |
| Input Voltage | / |
| Vf & If | / |




| Model | SG80303100S |
|---|---|
| Power | 3x20W |
| Beam Angle | 20/24/36/45° |
| Cut-Out | 100×285mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 115×300×H105mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 1600lmx3 |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 500mAx3 |
| Model | SD052068RL |
|---|---|
| Power | 12W, 8W |
| Beam Angle | 15°, 24°, 36°, 55° |
| Cut-Out | Φ68mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ110×H79mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 640lm-960lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP54 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 200mA/300mA |
| Model | SD042075S |
|---|---|
| Power | 8W |
| Beam Angle | 15°, 24°, 36°, 55° |
| Cut-Out | 75x75mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 82×82×H93mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 640lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Csting Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP54 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 200mA |
| Model | SD011030R-C |
|---|---|
| Power | 3W |
| Beam Angle | 24°/36°/55° |
| Cut-Out | Φ30mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ34xH23mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 150LM |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Spray Painting |
| Material | Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP54 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 15-21V 150mA |
| Model | SG80302100S |
|---|---|
| Power | 2x20W |
| Beam Angle | 20/24/36/45° |
| Cut-Out | 100×190mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 115×210×H105mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 1600lmx2 |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 500mAx2 |

We will send the files to you within 24 hours!Don't have a business email? Click here!