Don’t have a business email? Click here!
3000K vs 4000K: How to choose for home lighting
Do you find yourself stuck in the debate between 3000K and 4000K LED lights? This quick guide will help you ch...
Power: 12W
Cut-out:Φ130mm
Beam angle: 90°
CCT: 3000K/4000K/6000K
Color: White / Black / Custom
Installation: Recessed

Don’t have a business email? Click here!
Don’t have a business email? Click here!
| Model | SD8141130R |
|---|---|
| Power | 13W |
| Beam Angle | 90° |
| Cut-Out | Φ130mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ145×H60mm |
| CCT | 3000K, 4000K, 6000K |
| CRI | 80Ra, 90Ra |
| Luminous Flux | 960lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 300mA |




| Model | SD8111095S |
|---|---|
| Power | 25W |
| Beam Angle | 24°/30°/36°/45° |
| Cut-Out | 95x95mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 105×105×H70mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 1850lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP54 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 600mA |
| Model | SD043068RL |
|---|---|
| Power | 25W |
| Beam Angle | Wall Wash |
| Cut-Out | Φ68mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ110xH110mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 1500LM |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 600mA |
| Model | SD8031080R |
|---|---|
| Power | 10W |
| Beam Angle | 15/24/36/45° |
| Cut-Out | Φ80mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ90×H85mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 700lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 250mA |
| Model | SS811092S |
|---|---|
| Power | 20W |
| Beam Angle | 24°/30°/36°/45° |
| Cut-Out | / |
| Installation | Surface Mounted |
| Dimension | 92×92×H100mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 1500lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP54 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 500mA |

We will send the files to you within 24 hours!Don't have a business email? Click here!