Don’t have a business email? Click here!
What is the ideal color temperature for LED lights
With the development of science and technology, LED technology has also been rapidly developed. The cost is gr...
SS811170R
Power: 60W
Cut-out:/
Beam angle: 20°/40°
CCT: 2700K/3000K/3500K/4000K
Color: White / Black / Custom
Installation: Surface Mounted

Don’t have a business email? Click here!
Don’t have a business email? Click here!
| Model | SS811170R |
|---|---|
| Power | 60W |
| Beam Angle | 20°/40° |
| Cut-Out | / |
| Installation | Surface Mounted |
| Dimension | Φ170×H180mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 4800lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP54 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 1350mA |




| Model | SD8271090S |
|---|---|
| Power | 15W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | 90x90mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 100×100×H63mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 1200lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Csting Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP65 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 350mA |
| Model | SC6082115R-AR |
|---|---|
| Power | 35W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/60° |
| Cut-Out | Φ115-125mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ138×H105mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 3200lm / 4100lm(HE) |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 800mA |
| Model | SS811113S |
|---|---|
| Power | 28W |
| Beam Angle | 27°/31°/40°/50° |
| Cut-Out | / |
| Installation | Surface Mounted |
| Dimension | 113×113×H120mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 2200lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP54 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 700mA |
| Model | SD8281140R |
|---|---|
| Power | 35W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | Φ140mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ152×H86mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 2400lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20/IP54 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 800mA |
| Model | SG80303120S |
|---|---|
| Power | 32Wx3 |
| Beam Angle | 24/30/36/45° |
| Cut-Out | 120×340mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 145×370×H123mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 2800lmx3 |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 800mAx3 |

We will send the files to you within 24 hours!Don't have a business email? Click here!