Don’t have a business email? Click here!
Flickering LED Lights Causes and Easy Fixes Guide
Understanding LED Flickering in Commercial Lighting
Common causes of flickering in downlights, spotlights, an...
Power: 35W
Cut-out: 420x50mm
Beam angle: 24°/30°/45°
CCT: 2700K/3000K/3500K/4000K
Color: White / Black / Custom
Installation: Recessed

Mini and Linear shape grid light for limited place and special applications.
Available in 1 / 2 / 5 / 10 / 15 LEDs model type.
Wall Wash / Adjustable / Trimless / Surface Mounted version available.
CCT 2700K / 3000K / 4000/ 6000K available, CRI 80 / 90 optional.
Don’t have a business email? Click here!
Don’t have a business email? Click here!
| Model | SG80515037S-A |
|---|---|
| Power | 35W |
| Beam Angle | 24°/30°/45° |
| Cut-Out | 420x50mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 426x59x50mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 3200lLM |
| LED | Origin Bridgelux 3535 |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 42-48V 700mA |









| Model | SD8033080S |
|---|---|
| Power | 10Wx3 |
| Beam Angle | 15/24/36/45° |
| Cut-Out | 80×225mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 90×240×H86mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 700lmx3 |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 250mAx3 |
| Model | SD8033120S |
|---|---|
| Power | 3x25W |
| Beam Angle | 15/24/36/45° |
| Cut-Out | 120×340mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 145×370×H129mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 2100lmx3 |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 600mAx3 |
| Model | SG80702145S |
|---|---|
| Power | 23Wx2, 32Wx2 |
| Beam Angle | 15/24/36/50° |
| Cut-Out | 300x145mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 315x160x100mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 2x 2550lm / 3000lm(HE) @23W 2x 3300lm / 3900lm(HE) @32W |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 600mAx2/800mAx2 |
| Model | SG80505037S-A |
|---|---|
| Power | 12W |
| Beam Angle | 24°/30°/45° |
| Cut-Out | 155x50mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 158x59x50mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 900LM |
| LED | Origin Bridgelux 3535 |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 12-18V 700mA |
| Model | SD012040R-C |
|---|---|
| Power | 3W |
| Beam Angle | 24°/36°/55° |
| Cut-Out | Φ40mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ45xH19.5mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 150LM |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Spray Painting |
| Material | Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 15-21V 150mA |

We will send the files to you within 24 hours!Don't have a business email? Click here!