Don’t have a business email? Click here!
Top 10 Commercial Lighting Manufacturers in China
Introduction to Commercial Lighting in China
Over the past two decades, China has established itself as a glo...
SG80501037S
Power: 3W
Cut-out:37x37mm
Beam angle: 24°/30°/45°
CCT: 2700K/3000K/3500K/4000K
Color: White / Black / Custom
Installation: Recessed

Don’t have a business email? Click here!
Don’t have a business email? Click here!
| Model | SG80501037S |
|---|---|
| Power | 3W |
| Beam Angle | 24°/30°/45° |
| Cut-Out | 37x37mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 45x45x50mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 180lm |
| LED | Origin Bridgelux 3535 |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 2-4V 700mA |









| Model | KD8121112R |
|---|---|
| Power | 12W |
| Beam Angle | 80° |
| Cut-Out | Φ112mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ118xH50mm |
| CCT | 2700K/3000K/4000K/6000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 960LM |
| LED | Origin Bridgelux SMD |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 300mA |
| Model | SD8131165R |
|---|---|
| Power | 20W, 25W |
| Beam Angle | 60° |
| Cut-Out | Φ165mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ190×H90mm |
| CCT | 3000K, 4000K, 6000K |
| CRI | 80Ra, 90Ra |
| Luminous Flux | 1800/2700lm |
| LED | Origin Bridgelux SMD |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 500/600mA |
| Model | ST3121W |
|---|---|
| Power | 20W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/50° |
| Cut-Out | / |
| Installation | 3-phase / 1-phase |
| Dimension | Φ60×L165mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | 80Ra/90Ra |
| Luminous Flux | 1800lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 500mA |
| Model | SG80301120R |
|---|---|
| Power | 32W |
| Beam Angle | 24/30/36/45° |
| Cut-Out | 120x120mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 140×140×H123mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 2800lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 800mA |
| Model | SD8292145S |
|---|---|
| Power | 45W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | 145x145mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 168×168×H179mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 3600lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 1050mA |

We will send the files to you within 24 hours!Don't have a business email? Click here!