Don’t have a business email? Click here!
Flickering LED Lights Causes and Easy Fixes Guide
Understanding LED Flickering in Commercial Lighting
Common causes of flickering in downlights, spotlights, an...
Power:20W
Cut-out: /
Beam angle: 24°/32°/55°
CCT: 2700K/3000K/3500K/4000K
Color: White / Black / Custom
Installation: Surface Mounted

Don’t have a business email? Click here!
Don’t have a business email? Click here!
| Model | SS815110R |
|---|---|
| Power | 20W |
| Beam Angle | 24°/32°/55° |
| Cut-Out | / |
| Installation | Surface Mounted |
| Dimension | Φ110×H110mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 2000LM |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 500mA |






| Model | SG80510037S-L |
|---|---|
| Power | 22W |
| Beam Angle | 24°/30°/45° |
| Cut-Out | 285x45mm, 285x50mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 280*91*60mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 1800LM |
| LED | Origin Bridgelux 3535 |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 27-33V 700mA |
| Model | SD8031100S |
|---|---|
| Power | 15W |
| Beam Angle | 15/24/36/45° |
| Cut-Out | 100×100mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | 115×115×H105mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 1000lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 350mA |
| Model | SD8292120R |
|---|---|
| Power | 35W |
| Beam Angle | 15°/24°/36°/55° |
| Cut-Out | Φ120mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ140×H149mm |
| CCT | 2700K, 3000K, 3500K, 4000K |
| CRI | 90Ra, 95Ra |
| Luminous Flux | 2800lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 800mA |
| Model | SD8071185R |
|---|---|
| Power | 40W |
| Beam Angle | 15°/24°/45° |
| Cut-Out | Φ185mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ197×H140mm |
| CCT | 3000K, 4000K, 6000K |
| CRI | 80Ra, 90Ra |
| Luminous Flux | 3200lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die Casting Aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 900mA |
| Model | SG80301120R |
|---|---|
| Power | 32W |
| Beam Angle | 24/30/36/45° |
| Cut-Out | Φ120mm |
| Installation | Recessed |
| Dimension | Φ135×H123mm |
| CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K |
| CRI | RA90/RA95 |
| Luminous Flux | 2800lm |
| LED | Origin Bridgelux COB |
| Color | White / Black / Custom |
| Surface finish | Powder Coating |
| Material | Die-casting aluminum |
| IP Rate | IP20 |
| Input Voltage | AC220-240V |
| Vf & If | 30-42V 800mA |

We will send the files to you within 24 hours!Don't have a business email? Click here!